poniedziałek, 10 kwietnia 2017

Zwapniające zapalenie ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego

Stan zapalny i zwapnienia w obrębie kaletki podbarkowej prowadzi do bólu, tkliwości oraz ograniczenia zakresu ruchów w stawie ramiennym. Stan ten jest określany mianem zwapniającego zapalenia kaletki.

Częstym zjawiskiem jest odkładanie soli wapnia w ścięgnie mięśnia nadgrzebieniowego. W jego wyniku wzrasta miejscowo ciśnienie, co często wywołuje przeszywający ból podczas odwodzenia ramienia, który może promieniować aż do ręki. Zwapnienia mogą podrażniać kaletkę podbarkową, wywołując reakcję zapalną określaną jako zapalenie kaletki podbarkowej.

Gdy staw ramienny pozostaje w pozycji przywiodzionej, ból zwykle nie jest odczuwalny, ponieważ w takim położeniu bolesne uszkodzenie znajduje się z dala od powierzchni dolnej wyrostka barkowego. U większości osób ból pojawia się podczas odwiedzenia w zakresie 50-130 stopni, ponieważ przy takim ustawieniu kończyny ścięgno mięśnia nadgrzebieniowego pozostaje w ścisłym kontakcie z powierzchnią dolną wyrostka barkowego. Objawy bólowe zazwyczaj pojawiają się u mężczyzn w 50 roku życia i starszych po nietypowych lub nadmiernych ruchach w stawie ramiennym.

Zapraszam na stronę FizjoPaluch - nowoczesna fizjoterapia i rehabilitacja Gliwice

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz