Tendinopatia rzepki jest to zapalenie ścięgna rzepki, często występuje u sportowców, którzy dużo biegają i wykonują skoki powodujące ekscentryczne obciążenie tego ścięgna. Przewlekłe problemy ze ścięgnem rzepki mogą mieć różne przyczyny: nadwyrężenie, silny uraz, wielokrotne urazy mechaniczne, zaburzenia krążenia krwi.
U młodych sportowców najczęstszą przyczyną choroby jest wielokrotne i/lub intensywne przeciążenie mechaniczne. U starszych pacjentów zmiany związane z wiekiem, takie jak upośledzenie dopływu krwi, sprzyjają osłabieniu ścięgna i powstawaniu zmian zwyrodnieniowych w ścięgnie.
Pacjenci z zapaleniem ścięgna rzepki zazwyczaj skarżą się na ból zlokalizowany w dolnej części rzepki, wzdłuż początkowego odcinka ścięgna. Rzadziej występujący, lecz możliwy jest ból w okolicy guzowatości piszczeli.
Ból w początkowych fazach choroby pojawia się w wyniku aktywności fizycznej. W miarę jej postępu ból może pojawić się zarówno w trakcie aktywności fizycznej, jak i "poza" tą aktywnością. Przy badaniu przedmiotowym można zaobserwować charakterystyczny ból przy palpacji miejsca przyczepu ścięgna wzdłuż dolnego bieguna rzepki.
Leczenie zapalenia ścięgna rzepki zależy od stopnia zaawansowania choroby. Początkowe fazy można leczyć nieoperacyjnie. Terapia polega na zmodyfikowaniu aktywności fizycznej, stosowaniu okładów z lodu oraz niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięsień czworogłowy uda często pozwalają na stopniowy powrót do uprawiania sportu.
Opis leczenia nie jest uniwersalną metodą leczenia. Terapia musi być poprzedzona wnikliwą diagnostyką.
Zapraszam na stronę - FizjoPaluch nowoczesna fizjoterapia Gliwice Rehabilitacja Gliwice
www.FizjoPaluch.pl
Zapraszam na stronę - FizjoPaluch nowoczesna fizjoterapia Gliwice Rehabilitacja Gliwice
www.FizjoPaluch.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz